400 Dönümlük Koruluk, Belediye Yerine Özel Vakfa Verildi
reklam
21 Şubat 2012
400 Dönümlük Koruluk, Belediye Yerine Özel Vakfa Verildi

400 Dönümlük Koruluk, Belediye Yerine Özel Vakfa Verildi

TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) Çevre Komisyonu Üyesi ve CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi.

TBMM Çevre Komisyonu Üyesi ve CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde; “Tekirdağ İli, Muratlı İlçemiz hudutları içerisinde Tekirdağ Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk sahasında, 36 Ada 4 Parsel sayılı taşınmaz, orman vasfında ve halk arasında koruluk olarak tabir edilen bir bölgedir.

Söz konusu bölge üzerinde yer alan 400 dönümlük bozuk ormanlık sahanın ağaçlandırılarak, halkın ve kamunun kullanımına açılması amacıyla Muratlı Belediye Meclisi’nin 02.02.2009 tarih ve 13 numaralı kararı alınmış, alınan karar gereğince de 04.02.2009 tarihinde Tekirdağ İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne yazı yazılarak bahse konu arazinin ağaçlandırılmak amaçlı Muratlı Belediyesi’ne tahsisi istenmiştir. Ancak, ne yazık ki bir kamu kurumu niteliğindeki Muratlı Belediyesi’nin bu talebi olumsuz neticelenmiştir.

Son dönemde alınan duyumlar ve bu kapsamda yapılan araştırmalar sonucunda Muratlı Belediyemiz tarafından ağaçlandırılmak amaçlı istenen söz konusu orman vasfını yitirmiş taşınmazın 200 dönümlük kısmının 2011 yılında bir özel vakfa, özel ağaçlandırma işlemi için kiralandığı bilgisine ulaşılmıştır. Yine araştırmalar neticesinde vakfın adının Ümraniye Eğitim Vakfı olduğu ilimiz ile bir ilgisinin olmadığı, daha da ilginci 49 yıllığına yapılan kiralama işleminin ihalesiz ve ilansız yapıldığı ve Muratlı İlçesinde ki halkın ve kurumların bu işlemden haberlerinin olmadığı da anlaşılmıştır. Muratlı Belediye Başkanlığı’na ağaçlandırma amaçlı verilmeyen söz konusu Muratlı sınırları içerisindeki orman vasfını yitirmiş alan, Ümraniye Eğitim Vakfı adındaki özel bir vakfa 49 yıllığına ihalesiz ve ilansız kiralanmıştır.

Bu nedenle;

1.Talep etmesine ve bir kamu kurumu olmasına rağmen söz konusu alanın Muratlı Belediyesi’ne değil de Ümraniye Eğitim Vakfı adı altında bir özel vakfa kiralanmasının gerekçesi nedir?

2.Söz konusu 49 yıllığına kiralama işleminin ihalesiz ve ilansız yapıldığı iddiaları doğru mudur? Doğruysa bunun gerekçesi nedir?

3.Böyle bir alanın kullanımının Muratlı halkına hizmet veren Muratlı Belediyesi yerine ilimiz ile ilgisi bulunmayan bir vakfa bırakılması Muratlı İlçemiz ve Tekirdağ İlimize bir haksızlık değil midir? Söz konusu haksızlık nasıl telafi edilecektir?” ifadelerine yer verdi.

Editör : Tuğberk Erdem
1903 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu