Geri Dönüşümde, Öncü Olmaya Devam Ediyoruz!
reklam
05 Ağustos 2018
Geri Dönüşümde, Öncü Olmaya Devam Ediyoruz!

Geri Dönüşümde, Öncü Olmaya Devam Ediyoruz!

Geri dönüştürülebilir atıkların ayrıştırılması için gerçekleştirdiği çalışmaları genişleterek sürdüren Süleymanpaşa Belediyesi, 3 farklı mahalleye 5 adet plastik şişe toplama istasyonu yerleştirerek vatandaşların hizmetine sundu.

Geri dönüştürülebilir atıkların ayrıştırılması için Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında; 100’üncü Yıl Mahallesi’ne 2 adet, Altınova Mahallesi’ne 1 adet ve Kumbağ Mahallesi’ne 2 adet olmak üzere toplam 5 plastik şişe toplama istasyonu kullanıma sunuldu.

3 FARKLI MAHALLEYE, 5 İSTASYON

Plastik şişe atıklarının kaynağında ayrıştırılmasının önemine vurgu yapılan ve Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından yayınlanan kamuoyu bilgilendirme mesajında “Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü olarak, sahada bulunan geri dönüşüm ekipmanlarımızı yenilemeye ve çoğaltmaya başladık. 30 Temmuz 2018 tarihi itibari ile Kumbağ Mahallesi’ne 2 adet, Altınova Sahili’ne 1 adet, 100’üncü Yıl Mahallesi’ne 2 adet olmak üzere pet şişe şeklinde tasarımı ile dikkat çeken 5 adet plastik ambalaj ayrıştırma istasyonu yerleştirildi.” ifadelerine yer verildi.

400 YILDA YOK OLUYOR

Açıklamanın devamında “Plastik pet şişelerin doğada yok olma süresi yaklaşık 400 yıl olup, bu süre içinde çevremize sayısız zararlar vermektedir. Bu sebeple sürdürülebilir bir temiz çevre için plastik atıklarımızın kaynağında ayrıştırılması son derece önemlidir. Ayrıca pet şişelerin ekonomik değeri de bulunmaktadır. Plastik atıklar kaynağında ayrıştırılarak toplandığında hammadde haline getirilip, yeniden çeşitli ürünlerin yapımında kullanılabilmektedir. Kullanılmış bir pet şişeden yağmurluk, oyuncak, birçok plastik mutfak eşyası gibi günümüzde de sık sık kullanılan ürünler yeniden üretilebilmektedir. 2,5 litrelik bir plastik şişe geri kazanılıp üretimde kullanıldığında, 6 saat boyunca 60 Watt elektrik enerjisi tasarrufu sağlanmaktadır. 25 adet geri kazanılmış pet şişeden, bir plastik mont elde edilebilmektedir. Bu ve diğer nedenlerle, vatandaşlarımızdan, muhtelif mahallelerimize yerleştirilen ve sayısı her geçen gün arttırılacak olan plastik şişe ayrıştırma istasyonlarımızın içine özellikle pet şişeleri atmalarını rica ediyoruz. Doğamızı koruyarak gelecek nesillere yaşanabilir bir Süleymanpaşa bırakmak için el ele vererek çalışmalıyız. Kamuoyunun dikkatine sunarız.” denildi.

İŞE, KENDİMİZDEN BAŞLADIK

Konuya ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ise “Belediye olarak dönüştürülebilen atıkların tamamının geri kazanılması için bütün imkânlarımızla çalışıyoruz. İşe, kendimizden başladık. Resmi kurumlar, özellikle kâğıt ve plastik atıkların yoğun olarak üretildiği yerlerdir. Süleymanpaşa Belediyesi, geçtiğimiz aylarda dâhil olduğu ‘Sıfır Atık’ Projesi kapsamında, tüm birimlerinde kâğıt, cam, plastik ve metal atıklarını ayrı olarak biriktirmekte ve geri dönüştürülmesini sağlamaktadır. Kentimizde de bu bilincin yerleştirilmesi ve geri dönüşümlü atıkların kaynağında ayrıştırılarak toplanması amacıyla çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Kâğıt ve cam atıkların ardından plastik atıkların geri dönüştürülmesi için de bir adım attık ve şimdilik 100’üncü Yıl, Altınova ve Kumbağ Mahallelerimizden başlayarak şişe şeklinde geri dönüşüm kafesleri yerleştirdik. Bu istasyonlar, cam ve kâğıt istasyonlarımızın yanlarına yerleştiriliyor. Böylece geri dönüşüm sistemimiz günden güne genişlemeye devam ediyor. Duyarlı vatandaşlarımızın sayısı da artış gösteriyor. Süleymanpaşa’yı mutlu bir kent yapma hedefimizde bizimle birlikte yürüyen ve katkı veren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
Editör : Tuğberk Erdem
490 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu