Türkiye’deki Erkeklerin Yüzde 24’ü Obez
reklam
13 Haziran 2019
Türkiye’deki Erkeklerin Yüzde 24’ü Obez

Türkiye’deki Erkeklerin Yüzde 24’ü Obez

Dünya üzerinde farklı ülkelerdeki erkeklerin obezite oranları belli olurken, Türkiye’deki erkeklerin yüzde 24’ünün obez olduğu görüldü. Listenin başında yüzde 35’lik oranla ABD yer alırken, Hindistan yüzde 3’lük oranla son sırada yer aldı.

Medya takibinin öncü kurumları arasında yer alan bir firmanın Worldbank verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre; Türkiye’deki obez erkeklerin oranı yüzde 24 olarak belirlendi. Bu oran en yüksek ABD’de görülürken, obez erkeklerin oranı yüzde 35 olarak kayıtlara geçti. 2’nci sırada yer alan ülke ise yüzde 30’luk oran ile Suudi Arabistan oldu. Türkiye’ye aynı sıradan yüzde 24 oranla eşlik eden ülkeler ise Almanya ve Meksika olarak belirlendi. Hindistan’da ise obez erkeklerin oranı sadece yüzde 3 olarak belirlendi. Erkeklerde yaşanan obezite sorununun düşük olduğu diğer ülkeler ise yüzde 5’lik oran ile Endonezya, Nijerya ve Japonya olarak saptandı.

Konuyla ilgili yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilen yazılı basın incelemesinde, obezite başlığı altında 36 bin 20 adet haberin yansıdığı görüldü. Geçtiğimiz yıllardaki haber adetleri kontrol edildiğinde ise obezitenin 2017 yılında 25 bin 886, 2016 yılında ise 21 bin 784 habere konu olduğu tespit edildi.
Editör : Tuğberk Erdem
59 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu