Su Faturalarında Yaşanan Yangına, Açıklama Geldi
reklam
15 Ağustos 2019
Su Faturalarında Yaşanan Yangına, Açıklama Geldi

Su Faturalarında Yaşanan Yangına, Açıklama Geldi

Az su tüketen vatandaşları adeta isyan noktasına getiren yüksek su faturası bedellerine ilişkin yazılı basın açıklaması yapan TESKİ Genel Müdürlüğü, katı atık bedellerine itiraz eden abonelerin ilgili Belediye Başkanlıklarına başvurmalarını istedi.

Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında, “Son zamanlarda bazı basın yayın organları, sosyal medya ve tarafımıza gelen ‘az su tüketimine rağmen yüksek su faturası ödendiği’ konularına açıklık getirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

Su ve atıksu bildirimlerinde bulunan su ve atık su ücreti dışındaki ücretler; 27.10.2010 tarih ve 27742 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atıksu Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmeliğin 22’nci Madde’si 1’inci Fıkrası’nda yer alan; ‘Atıksu ve evsel katı atık hizmetlerine ait ücretlendirme, yapılan hizmetin karşılığı olarak müstakilen, düzenli aralıklarla su faturaları üzerinden yapılır.’ hükmü gereğince; İlçe Belediyesi Katı Atık Toplama Bedeli, Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Bertaraf Bedeli, Çevre Temizlik Vergisi (ÇTV), Bakım Bedeli ve bu bedellere ait Katma Değer Vergisi (KDV) gibi ücretleri Su ve Atıksu Bildirimleri üzerinden tahsil edilmektedir.

İdaremizin belirlemiş olduğu periyotlara göre ayda bir endeks okuma işlemi gerçekleştirilmektedir. Çeşitli sebepler ile okuma süresi 30 günü aşan abonelerimizde yazılım sistemi otomatik olarak kullanım miktarını okuma gün sayısı ile oranlayarak tahakkuk oluşturmaktadır. Yapılan endeks okuma işlemlerinde daha önce tüketimi olmayan durumlarda ‘Endeks Aynı’, su sayacına ulaşılamadığı durumlarda ise ‘Abone Okusun’ durum kodlarında Su ve Atıksu Bildirimleri abonelerimize bırakılmaktadır.

Su tüketimi olmayan veya sayaca ulaşılamayan dönemlerde abonelerimizin gecikme zammı ödememesi adına İlçe Belediyesi Katı Atık Toplama Bedeli,  Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Bertaraf Bedeli, Bakım Bedeli ve bu bedellere ait KDV gibi yasa gereği su faturaları üzerinden tahsil edilen tutarlar tahakkuk edilmemekte, yazılım sisteminde ilk endeks okunan döneme ötelenmektedir.

Yine su ve atıksu bildirimleri üzerinde açık mavi alanda belirtilen ‘Diğer Ücretler’ adı altında yansıtılan tutarlar, Katı Atık Bedelleri’dir. Katı atık bedellerine itiraz eden abonelerimizin ilgili Belediye Başkanlığı’na başvuruda bulunarak, gerekli düzeltme işlemlerini yaptırması gerekmektedir.” ifadelerine yer verildi.
Editör : Tuğberk Erdem
390 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu