Gölcük Depremi’nin Yıl Dönümünde, Anma Etkinliği Düzenlendi
reklam
21 Ağustos 2019
Gölcük Depremi’nin Yıl Dönümünde, Anma Etkinliği Düzenlendi

Gölcük Depremi’nin Yıl Dönümünde, Anma Etkinliği Düzenlendi

17 Ağustos Gölcük Depremi’nin 20’nci yılında etkinlik düzenleyen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, depremde hayatını kaybeden vatandaşları andı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi binası önünde başlayan anma etkinliği, Sahil Dolgu Alanı’nda son buldu.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi’nin 20’nci yılında düzenlediği etkinlikle depremde hayatını kaybeden vatandaşları andı. Anma etkinliğinde ilk olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi hizmet binası önünden başlayan ve Cumhuriyet Meydanı’nda son bulan araç korteji gerçekleşti. Kortejde, olası bir deprem anında yardım ile arama kurtarma çalışmalarında kullanılacak araçlar yer aldı. Etkinlik, kortejin ardından Sahil Dolgu Alanı’ndaki kurumların araç ve ekipman sergileri ile devam etti. 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi Anma Etkinliği’ne; Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Ünsal, Genel Sekreter Yardımcısı Emin Pehlivan, Başkan Danışmanı Neşat Erdoğan, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlikte bir konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Bugün yaklaşık 17 milyon insanın etkilendiği; resmi kayıtlara göre 17 bin 480, resmi olmayan kayıtlara göre ise 50 bin kişinin hayatını kaybettiği; son yüzyılın en büyük depremlerinden biri olan 17 Ağustos Depremi’nin 20’nci yılı. O acı günden sonra Türkiye, depremin soğuk yüzünü bir kez daha gördü. Halkımız o günden sonra depreme ve hatta diğer bütün doğal afetlere daha da bilinçli yaklaştı. O günden sonra anladık ki deprem hakkında hiçbir şey bilmiyormuşuz. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak bıkmadan, usanmadan ‘Ağaç yaşken eğilir!’ diyerek, önce çocuklarımızı sonra da büyükleri depreme karşı hazırlamaya çalışıyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana tüm ilçelerimizi ziyaret ederek deprem hakkında eğitim verdik, vermeye de devam edeceğiz. Biliyoruz ki bu eğitimler deprem riskini ortadan kaldırmayacak, ama kentsel iyileştirme ve imar uygulamaları ile birleşince can ve mal kaybımızı en aza indirecektir. Unutulmamalıdır ki depreme önceden hazırlıklı olmak hayat kurtarır.” dedi.

17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi 20’nci Yıl Anma Etkinliği, yapılan konuşmaların ardından; deprem simülasyonu, arama/kurtarma, sağlık, amatör telsizcilik gibi afet konusunu yakından ilgilendiren saha uygulamaları ile devam etti.
Editör : Tuğberk Erdem
316 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu