Tekirdağ’da, 50 Bin 430 Dekar Tarım Arazisi Sulandı
reklam
22 Kasım 2019
Tekirdağ’da, 50 Bin 430 Dekar Tarım Arazisi Sulandı

Tekirdağ’da, 50 Bin 430 Dekar Tarım Arazisi Sulandı

Tekirdağ’da 03 Mayıs 2019 tarihinde başlayan tarım arazisi sulama sezonu, 04 Ekim 2019 tarihinde tamamlandı. 2019 yılı sulama sezonunda Tekirdağ genelinde toplam 50 bin 430 dekar tarım arazisi sulanarak, ülke ekonomisine 114 milyon TL katkı sağlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor.

YENİ SİSTEMLERLE, TASARRUF SAĞLANIYOR

Türkiye’de suyun 4’te 3’ünün sulamada kullanılmakta olup, bu yüzden sulama tesisleri inşa edilirken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ediliyor. Kapalı sistem basınçlı borulu sulamaya geçilmesi ile iletim kayıpları minimum seviye indirilmekte ve tarla içi sulama sistemleri ile önemli ölçüde su tasarrufu sağlanarak çiftlik randımanı maksimum seviyeye yükseltilmektedir. Böylelikle, yağmurlama sulamalarda yüzde 35, damla sulamalarda ise yüzde 65 oranında su tasarrufu sağlanmaktadır. 

KENTLERE GÖÇ ENGELLENİYOR

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor, bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.” dedi.

114 MİLYON TL’LİK KATKI SAĞLANDI

Tekirdağ’da 03 Mayıs 2019 tarihinde başlayan sulama sezonunun 04 Ekim 2019 tarihinde tamamlandığını belirten Aydın, “2019 yılı sulama sezonunda Tekirdağ ilimiz ve ilçelerimizde toplam 50 bin 430 dekar tarım arazisi sulanmıştır. Tekirdağ il ve ilçelerimizde 2019 yılında toplam 50 bin 430 dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte 2019 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 114 milyon TL katkı sağlandı.” diye konuştu.

ÇALIŞMALAR, KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLÜYOR

Son olarak sulama sezonunda emeği geçenlere teşekkür eden Aydın, “DSİ olarak ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam ediyoruz. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve sulamada su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde, kararlılıkla sürdürüyoruz.” dedi.

Editör : Tuğberk Erdem
432 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu