Geleneksel Tıbbın İmkânlarından Yararlanacaklar
reklam
06 Ocak 2020
Geleneksel Tıbbın İmkânlarından Yararlanacaklar

Geleneksel Tıbbın İmkânlarından Yararlanacaklar

Keşan Devlet Hastanesi’nde, “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ünitesi” kurulacak. 2019 Mali Destek Programları kapsamında hazırlanan “Sağlık Turizminde Geleneksel Tıbba Modern Yaklaşım” adlı projesinin başlangıç toplantısı gerçekleştirildi.

Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) tarafından desteklenen proje için Keşan Devlet Hastanesi’nde yapılan organizasyona; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, Keşan Devlet Hastanesi Başhekim Vekili Opr. Dr Ahmet Alparslan, hastane çalışanları ve davetliler katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin, modern tıbbın tamamlayıcısı olan geleneksel tıbbın son dönemde tekrar eski itibarına kavuştuğunu söyledi. Şahin, “Trakya Kalkınma Ajansı olarak bölgemizde sağlık turizmini geliştirmek amacıyla devlet, özel ve üniversite hastaneleri ile 2016 yılından bu yana işbirliği içerisinde çalışıyoruz. Sağlık turizmi çalışmalarımızın ilk aşamasında her yıl düzenlenen Dünya Sağlık Turizmi Fuarı Hestoruex’e katılım sağladık. Ardından ‘Sağlık Turizmi Çalıştayı’ düzenledik. Çalıştay ile bölgemizin sağlık turizmi açısından avantaj, dezavantaj ve hedef ülkelerin hangileri olabileceğini tartıştık. Buradan elde ettiğimiz neticede gördük ki Trakya Bölgesi için Balkan Ülkeleri’nin hedef ülke olabileceği sonucuna vardık. Bu kapsamda da Ajans’ımızdan uzman arkadaşlarımız Gümülcine Başkonsolosluğu ve Batı Trakya’daki Yüksek Tahsilliler Derneği aracılığı ile İskeçe ve Gümülcine şehirlerinde farklı branşlarda çalışan soydaş doktorları Trakya’ya davet etti. Davet neticesinde birbirinden değerli bu doktorlarımız Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde sağlık turizmi yetki belgesi almış sağlık tesislerini ziyaret ettiler.” dedi.

Şahin, “Bu yıl açtığımız Turizmin Geliştirilmesi ve Çeşitlendirilmesi Mali Destek Programı’na başvuran Edirne Sultan 1’inci Murat Devlet Hastanesi, Edirne Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi ve Keşan Devlet Hastanesi 1 milyon 160 bin TL’lik hibe desteğinden yararlanacak. Bu projeler ile hastanelerimizin donanım, ekipman, eğitim ve tanıtım eksikliğinin giderilmesi sağlanacak. Böylece yurtdışında tedavi amacıyla gelen hastalarımıza daha kaliteli hizmet verilmiş olacak. Önümüzdeki hafta da kamu, özel, üniversite hastanelerimiz ve bakanlığımızın temsilcileri ile Edirne’de ‘Trakya Uluslararası Sağlık Turizmi Çalıştayı’ düzenleyeceğiz. Keşan Devlet Hastanesi tarafından hazırlanan Sağlık Turizmi’nde Geleneksel Tıbba Modern Yaklaşım Projesi’nin de 243 bin 202 TL olan toplam bütçesinin 182 bin 202 TL’si Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak. Bu proje ile modern tıbbın tamamlayıcısı olarak geleneksel tıp uygulamaları eski itibarlı yerine kavuşmuş olacak. Projenin hazırlanması sürecinse emeği geçen herkese teşekkür ediyor, projenin hayırlı olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

Uygulama süresi 18 ay olan proje kapsamında Keşan Devlet Hastanesine bağlı olarak çalışacak Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Ünitesi’nin kazandırılması amaçlanıyor. Hastane çalışanı olan 3 hekim alternatif tıp eğitimi (mezoterapi, ozonterapi ve apiterapi ) alacak. Bu sayede hastanedeki hizmet çeşitliliği artırılarak, sağlık turizmi alanında gelir ve prestij kazanılacak.
Editör : Tuğberk Erdem
116 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu