Şarköylü Bal Üreticilerine Kovan Desteği
reklam
14 Ağustos 2020
Şarköylü Bal Üreticilerine Kovan Desteği

Şarköylü Bal Üreticilerine Kovan Desteği

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla uygulamaya konulan projelerden biri olan Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi kapsamında, Şarköy’deki bal üreticilerine arı kovanı desteğinde bulunuldu.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Şarköy’deki bal üreticilerine arı kovanı desteğinde bulundu. 2015 yılında başlatılan ve il genelinde yürütülen Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi kapsamında, bin 138 bal üreticisine toplam 22 bin 293 adet kovan dağıtımı yapıldı. Şarköy’de dağıtılan 452 adet kovanın ardından 5 yıldır sürdürülen Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi de tamamlanmış oldu.

TOPLAM KOVAN SAYISI 22 BİN 293’Ü BULDU

Arı Kovanı Dağıtım Töreninin açılış konuşmasını yapan ve Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi’nin Türkiye’de bir belediye tarafından uygulanan en büyük arıcılık projesi olduğunu belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Bölgemizde buğdaydan sonra en yoğun şekilde tarımı yapılan ayçiçeği bitkisinin, gerek nektar gerek polen olarak arıcılar için çok uygun bir bitki olması nedeniyle bölgemiz bal üretimine çok uygundur. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak il genelinde bin 138 kişiye 22 bin 293 adet kovan dağıtımı yapmış olacağız. Projede, bin 138 kişiden bugün burada Şarköy ilçesinde dağıtacağımız kovanlarla birlikte 982 kişinin kovan sayısı 30’a tamamlanarak, yeter büyüklükte işletme seviyesine şimdiden ulaşmış olacaktır. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı’mızca uygulanmakta olan Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi kapsamında Şarköy İlçesi’nde bu yıl 67 üreticimize 452 adet kovan dağıtımı yapılacaktır. 2015’ten bu yana, bugün de verdiğimiz 452 adet kovanla birlikte 145 üreticimize toplamda 2 bin 870 adet kovan dağıtımı yapmış oluyoruz. Şarköy ilçemizde projeden yararlanan 145 üreticimizin kovan sayıları 30’a tamamlanmış ve projenin bir ayağı olan kovan dağıtımını sonlandırmış oluyoruz. Bu sayede Şarköy ilçesinde 145 arı yetiştiricimiz 30 kovana sahip olarak yeterli büyüklükteki işletme seviyesine ulaşmıştır. 2015 yılında başlattığımız Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi kapsamında bu yıl 4 ilçemizde 2 bin 300 adet arı kovanı dağıtmış oluyoruz. 2015 yılında başlattığımız projemizi, bugün Şarköy’de 67 üreticimize 452 adet kovan dağıtarak sonlandırıyoruz. Tüm bal üreticilerimize, bereketli ve bol kazançlı bir yıl geçirmelerini diliyorum.” dedi.

Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var ve Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan da yaptıkları konuşmalarda, Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi’nin Tekirdağlı bal üreticilerine sağladığı faydalar ve aldıkları olumlu geri dönüşler hakkında bilgiler verdiler.

Törene Başkan Kadir Albayrak’ın yanı sıra; Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan, Şarköy Ziraat Odası Başkanı Ömer Düzgen, Şarköy mahalle muhtarları, bal üreticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Editör : Tuğberk Erdem
8894 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu