Trakya Bölgesi’nin İlk “Bilim Kurulu” Oluşturuldu
reklam
22 Ekim 2020
Trakya Bölgesi’nin İlk “Bilim Kurulu” Oluşturuldu

Trakya Bölgesi’nin İlk “Bilim Kurulu” Oluşturuldu

Bölgede bir ilki gerçekleştiren Trakya Belediyeler Birliği, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi başta olmak üzere Trakya’da yer alan üniversitelerde görev yapan profesör, doçent ve alanında doktor akademisyenlerden oluşan bir “Bilim Kurulu” kurdu.

Trakya Belediyeler Birliği, bölge ve yerel yönetimler adına Trakya’da bir ilki gerçekleştirdi. Yerel yönetimlerin ve bölgenin gelişimi için başta Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi olmak üzere Trakya’da yer alan üniversitelerden profesör, doçent ve alanında doktor akademisyenlerin katılımıyla meydana gelen “Bilim Kurulu” oluşturuldu. Trakya Bölgesi özelinde, bölgedeki üniversiteler paydaşlığında, birliğe üyeliği bulunan belediyelerin ihtiyaç duyacakları proje alanları, uygulama örnekleri, yerel hizmet kalitesinin artırılması, küresel gelişmeler neticesinde ortaya çıkan yeni ihtiyaçların analizi, koordinasyon çalışmaları gibi benzer birçok konuda yerel hizmet kalitesine yönelik bilimsel çalışmalar gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

ÖNEMLİ KAZANIMLAR ELDE EDECEĞİZ

Konuya ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Trakya Belediyeler Birliği Başkanı ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Bugün, üye belediyelerimizin hizmet kalitesini arttırmaya yönelik çok önemli bir gün. Bugün, yerel yönetimlerimizin hizmet kalitesine belki de bölgedeki en önemli katkılardan birini sağladığımızı düşünüyorum. Bu projemiz sayesinde başta Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi olmak üzere bölgedeki üniversitelerimizle gerçekleştirdiğimiz ‘Bilim Kurulu’ projemizle; birbirinden kıymetli akademisyenlerimiz, çok önemli bilimsel çalışmalarını, teorilerini ve fikirlerini yerel yönetimlerimizin hizmet kalitesini arttırmaya yönelik olarak hayata geçirecekleri bir uygulama alanı elde etmiş olacaklar. Birliğimize üye belediyelerimizin birbirinden kıymetli profesör, doçent ve alanında doktor akademisyenlerimizden destek ve rehberlik bularak, birçok alanda hizmet kalitelerini artıracaklar. Bu vesile ile üniversitelerimizin, kentlerimiz ve belediyelerimizle olan entegrasyon ve etkileşimi de artacak. Trakya Belediyeler Birliği’miz de bu önemli işe vesile olmuş olacak. Özetle günün sonunda hem bölgemiz hem üniversitelerimiz hem de yerel yönetimlerimiz Trakya Belediyeler Birliği’mizin koordinasyonuyla önemli kazanımlar elde etmiş olacak.” dedi.

HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ

Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin de Bilim Kurulu’nda yer almaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Bizler, Trakya Belediyeler Birliği öncülüğünde gerçekleştirilen bu organizasyonda yer almaktan ve belediyelerimize destek veriyor olmaktan dolayı oldukça mutluyuz. Bölgemiz, konum itibarı ile birliktelik oluşturulması gereken şehirlerden oluşuyor. Kıymetli Başkan’ımız ve Müdür’ümüz bizleri ziyaretinde, bölgemizin ve Trakya Belediyeler Birliği’nin vizyonundan ve planlamalarından bahsettiler ve biz çok etkilendik. Bölgemizdeki üniversitelerimizde görevli alanlarında uzman akademisyenlerin katılımıyla bilimsel bir kurul oluşturulmasına katkıda bulunduk. İlave olarak oluşturulacak tüm konularda her türlü desteğe hazırız. Burada çok kıymetli başkanlarımız ve bilim insanlarımızın oluşturduğu bir kurulumuz var. Ben de bu kurulun bir parçası olmaktan memnuniyet duyuyorum. Bilim Kurulu’nun, bölgemiz için hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ DE KATILACAK

Trakya Belediyeler Birliği ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi işbirliğinde başlatılan bilimsel çalışma programına, Trakya Üniversitesi’nde görevli akademisyenler de katılım sağlıyor. Kırklareli Üniversitesi’nden de akademisyenlerin dâhil olacağı Bilim Kurulu, bölgenin gelişimini kayda değer bir düzeye ulaştırmak adına çalışmalarda bulunacak.

BÖLGEYE ve BELEDİYELERE KATKI SAĞLANACAK

Trakya Belediyeler Birliği tarafından oluşturulan Bilim Kurulu’nda görev alan konularında uzman akademisyenler; “İktisadi Kalkınma”, “Yerel Yönetimler”, “Göç ve Entegrasyon”, “Teknoloji ve İnovasyon” ve “Yönetim ve Organizasyon” konularında fikirlerini, önerilerini, projelerini ve alanlarında yapmış oldukları bilimsel çalışmalarıyla bölgeye ve belediyelere katkılar sağlayacak. Trakya Belediyeler Birliği Bilim Kurulu şu isimlerden oluşuyor:

Prof. Dr. Rasim Yılmaz N.K.Ü. İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı

Dr. Öğretim Üyesi Ali Faruk Açıkgöz N.K.Ü. Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Md.

Prof. Dr. Ahmet Atakişi T.Ü. Keşan Uygulamalı Bil. Yüksek Okul Md.

Dr. Öğretim Üyesi Gökmen Kantar N.K.Ü. Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Md.

Dr. Öğretim Görevlisi Miray Özden N.K.Ü. Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Öğr. Gör.

Prof. Dr. Ayşen Sina N.K.Ü. Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Bşk.

Doç. Dr. Sezai Öztaş N.K.Ü. Balkan Araştırmaları Uyg. ve Arş. Mrk. Md.

Prof. Dr. Bülent Eker N.K.Ü. Rektör Yardımcısı

Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer N.K.Ü. Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı

Prof. Dr. Sezen Arat N.K.Ü. Ziraat Fakültesi Dekanı

Öğretim Görevlisi Barış Kocabıyık N.K.Ü. Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu

Dr. Öğretim Üyesi Özgür Özdemir T.Ü. Teknopark Genel Müdürü

Prof. Dr. Ertuğrul Recep Erbay N.K.Ü. Malkara Meslek Yüksek Okulu Md.

Prof. Dr. Ahmet Kubaş N.K.Ü. İktisadi İdari Bilimler Fak. İşletme Bölüm Bşk.
Editör : Tuğberk Erdem
5685 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu