Meslek Liselerinin Atölyeleri, Hibe Fonuyla Yenilendi
reklam
12 Kasım 2020
Meslek Liselerinin Atölyeleri, Hibe Fonuyla Yenilendi

Meslek Liselerinin Atölyeleri, Hibe Fonuyla Yenilendi

2019 Yılı Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı’ndan hibe desteği alan Çorlu Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ekipman ve iş istasyonlu bilgisayar laboratuarına kavuştu.

Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) tarafından 2019 Yılı Mesleki ve Teknik Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında desteklenen Çorlu Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin hazırladığı “Kariyerim Mesleki Yeterlilik” projesi ile Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin hazırladığı “İmalat Sanayinde Yenilikçi Çözümler” adlı projenin kapanış toplantıları gerçekleştirildi. Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen toplantıya; TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, Çorlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Erdoğan, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası (Çorlu TSO) Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Volkan, okul müdürleri, davetliler ve basın mensupları katıldı.

5 MİLYON TL’LİK KAYNAK AKTARILDI

Kapanış toplantısında bir konuşma yapan TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin, “‘Türkiye’nin uzun yıllardır problemi olan mesleki eğitimde ara eleman meselesine, Trakya Bölgesi’nin kamu kurumları olarak bizler bir nebze de olsa çözümler üretebilir miyiz?’ diye düşündük. Bunu yaparken de paydaşlarımızla işbirliği yaptık. Sağ olsunlar, bizlerden desteklerini esirgemediler. Malumunuz mesleki eğitim hem bölgemiz hem de ülkemizin geleceği açısından çok önemli. Çünkü yetişmiş mesleki ve teknik insan gücü, kalkınmanın itici gücünü oluşturuyor. Ajans olarak nitelikli ara eleman ihtiyacı ile ilgili durumu tespit edebilmek ve bu konuda yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini özel sektör temsilcilerinden dinlemek üzere organize sanayi bölgesi bünyesinde meslek liseleri, il milli eğitim müdürlükleri ve meslek yüksek okullarının da katılımıyla arama toplantıları düzenledik. Ardından milli eğitim müdürlüğü, meslek lisesi, meslek yüksekokulu ve ajans olarak ihtiyaca yönelik finansmanı sağlayabilmek amacıyla bir araya geldik. Çünkü ‘İş insanlarımız ve okullarımızla bir araya gelip hareket edersek’ daha başarılı olacağımıza inandık ve öyle de oldu. Önceliğimiz; firmalarımızın nasıl bir ara elamana ihtiyacı olduğunu ve ne gibi sorunlarla karşılaştığını anlamaktı. Bunun için firma temsilcileri ve okul temsilcilerimizin bir araya geldiği toplantılarda firmalarımızın ara elaman konusunda yaşadığı sorunları ve ihtiyaçlarını tespit ettik. Bu toplantılardan elde edilen bilgiler ışığında ajans politikalarına ve mali destek programlarındaki mesleki eğitimin geliştirilmesine yönelik Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mızın öncülüğünde destek programına çıktık. Böylece 2019 yılında Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında toplam 5 milyon TL’lik kaynağı bölgemize aktardık. Program kapsamında sizlerden 18 başvuru aldık. İl bazında baktığımızda ise sadece Tekirdağ iline, 3 milyon 417 bin 97 TL’lik kaynak aktardık. Bu kapsamda destek alan okullarımız arasında Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de yer aldı. Teknik altyapının geliştirilmesi ve yenilenmesi amacıyla bu okullarımıza toplam 486 bin 358 TL hibe desteği verdik. Okullarımız, ihtiyaç duyduğu ekipmanları proje kapsamında temin ettiler. Projenin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, projenin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

KARİYER PLANLAMA BİRİMİ

Toplantı, “Kariyer Koçluğu” eğitimini başarıyla tamamlayan öğretmenlere sertifikalarının verilmesi ile sona erdi. Ardından Çorlu Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan “Kariyerim Mesleki Yeterlilik” projesi kapsamında oluşturulan Kariyer Planlama Birimi’nin açılışı yapıldı ve yenilenen Motorlu Araçlar Teknolojileri atölyesi gezildi.

YÜZDE 89’U TRAKYAKA’DAN

Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan, Çorlu TSO’nun ortak olduğu “Kariyerim Mesleki Yeterlilik” projesi kapsamında başvuru sahibi Çorlu Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim verilen Elektrik Elektronik, Endüstriyel Otomasyon ve Motorlu Araçlar Teknolojileri atölyelerine ihtiyaç duyulan ekipmanlar alınarak okul, “Mesleki Yeterlilik Belgesi Hazırlık Kurslarına” hazır hale getirildi. Bunun yanı sıra okulda bir “Kariyer Planlama Birimi” oluşturuldu ve birimin iç düzenlenmesi yapıldı. Bu birimde okulda görev yapan 10 öğretmen ve proje ortağı olan Çorlu TSO’dan 2 personele kariyer planlama eğitimi verildi. Bu birimde 12’nci sınıf öğrencilerine kariyer planlama eğitimlerinin yanı sıra girişimcilik eğitimleri de verildi. Toplam bütçesi 274 bin 371 TL olan bu projenin, 244 bin 450 TL’si TRAKYAKA tarafından karşılandı.

BİLGİSAYAR LABORATUARI KURULDU

Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan proje kapsamında ise İmalat sanayinde CAD/CAM (Bilgisayar Destekli Tasarım/Bilgisayar Destekli Üretim) Sistemi konusunda nitelikli personel ihtiyacının karşılanması için 21 adet iş istasyonlu bilgisayar laboratuarı kuruldu. Toplam bütçesi 268 bin 787 TL olan projenin, 241 bin 908 TL’si TRAKYAKA tarafından karşılandı.
Editör : Tuğberk Erdem
33972 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu