Çorlu’da, Ceset Müzesi İstemiyoruz!
reklam
13 Nisan 2021
Çorlu’da, Ceset Müzesi İstemiyoruz!

Çorlu’da, Ceset Müzesi İstemiyoruz!

Çorlu Belediyesi tarafından “Tabiat Müzesi” adı altında tahnit müzesi yapılmak üzere çalışmalara başlanacağı açıklaması, hayvanseverleri kızdırdı. Pek çok derneğin imzasını taşıyan ortak basın açıklamasında, oldukça sert ifadelere yer verildi.

Çorlu Belediyesi’nin ilçeye tahnit müzesi yapmak için çalışmalara başladığı yönünde yapılan açıklama, hayvanseverlerin tepkisine yol açtı. Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu, Tekirdağ Doğa ve Hayvan Severler Derneği, İstanbul Göktürk Hayvan Sevenler Derneği, Çanakkale Lapseki Çardak Hayvan Sevenler Derneği, Edirne Bir El Bin Nefes Derneği, Kırklareli Doğayı Hayvanları Koruma Derneği, İnegöl Doğayı Hayvanları Koruma Derneği, Malatya Doğa ve Hayvanlar İçin El Ele Derneği ve Çanakkale Kepez Doğayı ve Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği’nin imzasını taşıyan ortak basın açıklamasında, “Ceset Müzesi İstemiyoruz!” denildi.

MÜZE ADI ALTINDA MEŞRULAŞTIRAMAZSINIZ

Çorlu’da kurulacağı açıklanan tahnit müzesi ile ilgili değerlendirmelerini kamuoyuyla paylaşan Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu Tekirdağ Temsilcisi ve Tekirdağ Doğa ve Hayvanseverler Derneği Başkanı Ahmet Güneş, “Doğanın koruyucusu olan, doğal yaşamın devamını, ekolojik dengeyi sağlayan yaban hayvanlarının öldürülmesi ve üstüne marifetmiş gibi cesetlerinin ‘müze’ adı altında sergilenmesi, kabul edilemez. Hiçbir sebeple bu vahşet meşrulaştırılamaz. Avcılık nedeni ile soyu tükenme noktasına gelmiş yaban hayvanlarımızın ya da yurt dışında binlerce dolar harcanarak öldürülmüş yaban hayvanlarının cesetlerinin tahnitlenerek, doldurularak insanlarımıza, çocuklarımıza ‘müze’ adı verilecek katliam binasında sergilenmesi insan onuruna, vicdanlara ihanettir.” dedi.

AKLIMIZLA ALAY ETMEYİN!

Güneş, “21’inci yüzyılda hiç bir ihtiyaç olmamasına rağmen ‘spor’ adı altında yapılan avcılık sonucunda ormanları temizleyen, ağaçları hastalıklardan koruyan, bitkileri yenileyen, filizlenmeye katkıda bulunan yaban hayvanlarının katledilmesi sonucunda orman ağaçlarını hastalıklar sarmıştır. En önemli değerlerimizden olan ve yalnızca ardıç kuşunun dışkısı ile filizlenen ardıç ağacı, ardıç kuşunun avcılarca soyunun tüketilmesi sonucu artık yetişmemektedir. Devlet, laboratuar koşullarlarında ardıç filizi yetiştirmek için milyonlar harcamaktadır. Kanatlı yaban hayvanlarının yok edilmesiyle ekinleri zararlı böcekler, hastalıklar sarmış olup, ilaçlama için milyarlar harcanmaktadır. İlaçlama nedeniyle ekinler, su kaynakları, doğa, tüm hayvanlar ve insanlar da zehirlenmektedir. Yaşama böylesine büyük zararlar veren avcılığın bir de öldürülen hayvanları sergileyerek adeta özendirilmesine karşı çıkanlar, bu güne kadar kurulmak istenen ceset müzelerini engellemişler; saygın belediyeler, resmi kurumlar bu tür girişimlere izin vermemişlerdir. Dünyamıza, ekolojik çevreye bir çok insandan daha fazla katkısı olan yaban hayvanlarının cesetlerini sergilemek isteyenlerin, geçmişte bozulmamış insan cesetlerini kasaba kasaba gezdirip sergileyerek para kazanan zalimlerin yaptığından bir farkı yoktur. ‘Çocuklarımız görmediği hayvanları görecek’ gibi bir ‘müze’ mazereti üretmeye çalışmak ise kurnazlık, aklımızla alay etme girişimidir. Teknolojiyi av meraklısı zatlardan çok daha iyi bilen çocuklarımız; dünyada yaşamasına hala izin verilen sınırlı sayıda hayvanı zaten belgeseller, 3D filmlerle izlemekte, tanımaktadır. Duyarlı ebeveynler, çok meraklıysa çocuklarını doğa gezisine götürür; gözlem yapmasını, fotoğraf çekmesini sağlar, doğa ve hayvan sevgisini aşılar.” diye konuştu.

SAĞLIK RİSKİ TAŞIYOR OLABİLİR

Basın açıklamasına devam eden Güneş, “Günümüzde yaşanan Korona felaketinin de doğayı ve yaban hayvanlarını katleden, sergileyen, satan insanlar yüzünden yaşandığı, sergilenmesine izin verilmediği için yıllardır mahzenlerde tutulan bu tahnit hayvan cesetlerinin de hangi bakterileri ürettiğinin bilinmemesi ve yeni tip hastalıklara neden olabileceği de ayrı bir araştırma konusu ve çok önemli bir sağlık riskidir. Tüm bu nedenlerle Çorlu Belediyesi ve ilgili kişi ve kurumları bu çağdışı girişimden bir an önce vazgeçmeleri konusunda uyarmayı bir insanlık görevi olarak görüyor, tüm Çorlulular’ı saygın belediyelerin izin vermediği bu ceset müzesi girişimine karşı sesini yükseltmeye davet ediyoruz...” dedi.
Editör : Tuğberk Erdem
338 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu