İçişleri Bakanı, Erdoğan’a Racon Kesiyor!
reklam
18 Haziran 2021
İçişleri Bakanı, Erdoğan’a Racon Kesiyor!

İçişleri Bakanı, Erdoğan’a Racon Kesiyor!

Atanmış İçişleri Bakanı’nın, arkasına Cumhur İttifakı’nın küçük ortağını alarak, Erdoğan’a racon kestiğini ifade eden CHP Sözcüsü Öztrak, “Kavgalı evin ahalisi, birbirlerine kumpaslar kuruyor. Şantaj yapıyor. Taht kavgası almış başını gitmiş.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi’nde düzenlenen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının gündemine dair basın açıklamasında bulunan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu sert bir dille eleştiren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Ülkeyi 19 yıldır yönetenler, aralarında kavgaya tutuştular. Tüm kirli işleri de ortaya dökülmeye başladı. Kavgalı evin reisi Erdoğan; ‘Bunlarla kaybedecek zamanımız yok.’ diyerek, yine sorumluluklarından kaçmaya çalışıyor. Ancak Erdoğan’ın etrafında ve AK Parti içinde, hala aklıselim sesler de var. Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Sayın Cemil Çiçek, ‘Ortalıkta siyasetçilerin araçlarına, çantalar dolusu para konulduğu iddiaları var. Bu iddia, suç örgütü lideri olarak tanıtılan birisine ait... Bunu görmezden gelebilir misiniz?’ diye soruyor. Herhalde bu sorunun muhatabı belli... Bunu ilk görmesi gereken kişi Erdoğan’ın kendisi… Çünkü çantalarla para aldığı söylenen vekiller, Erdoğan’ın kendi partisinden...” dedi.

İÇİŞLERİ BAKANI ERDOĞAN’A RACON KESİYOR

Açıklamalarına devam eden Öztrak, “Ama Erdoğan, bu skandala sessiz... Ne demişler: ‘Sükût, ikrardan gelir.’ Erdoğan, çantalarla para aldığı söylenen Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi’ne, hiçbir şey diyemiyor. Çünkü o MKYK Üyesi ‘Ben elçiyim.’ diyerek, Erdoğan’a mesajını veriyor. Yine Erdoğan’ın kendi atadığı İçişleri Bakanı’na da bir şey söyleyemiyor. Çünkü o Bakan da Erdoğan’a ayar verip racon kesiyor. Yetmiyor, arkasına Cumhur İttifakı’nın küçük ortağını alıyor. Kavgalı evin ahalisi, birbirlerine kumpaslar kuruyor. Şantaj yapıyor. Taht kavgası almış başını gitmiş. Evin reisi meflûç… Kıpırdayamıyor.” diye konuştu.

İÇİŞLERİ BAKANI’NIN YAPTIĞI SUÇ

Öztrak, “Ama artık yargı da, Türkiye Büyük Millet Meclisi de ortalığa saçılan pislikleri görmezden gelemez. İçişleri Bakanı görevi nedeniyle elde ettiği bir bilgiyi, mafya elebaşından 10 bin dolar alan siyasetçinin ismini hala saklıyor. Savcılara suç duyurusunda bulunmuyor. Bunu soran Meclis Başkanı’na cevap vermeye tenezzül etmiyor. Başkan’ın bilgi istediği 27 Mayıs’tan bu yana, 18 gün geçti. 15 gün içinde cevap verilmesi gerekiyor. Hala Meclis Başkanı’na verilmiş bir cevap yok. Bu nasıl bir keyfi yönetim anlayışıdır. Ne yargıyı, ne de milli iradenin tecelligâhı Meclis’i takmıyorlar. İçişleri Bakanı’nın bu yaptığı alenen suçtur. Suça ortaklıktır.” dedi.

OLMAYAN RAPORLA TEDBİR KALDIRILDI

Açıklamalarını sürdüren Öztrak, “Yine kara para aklama suçundan yargılanan ve şaibeli bir şekilde yurtdışına kaçan Sezgin Baran Korkmaz’la ilgili, her gün ortalığa yeni bilgiler çıkıyor. Şu fotoğrafa bir bakar mısınız? Erdoğan ortada. Bir yanda yurtdışına kaçan Sezgin Baran Korkmaz, bir yanda da ABD’de Mormon Tarikatı’nın Üyesi olduğu söylenen ve bütün bu şirketlerin başındaki Jacob Kingston. Bu şahıs ABD Hazinesi’ni dolandırma suçunu itiraf etmiş, Türkiye’ye kaçarken de ABD’de tutuklanmış birisi. Bir tarafta da SBK Holding’in Türkiye yetkilisi var. Şimdi bu fotoğraftaki Sezgin Baran Korkmaz’ın, malvarlığı üzerindeki tedbir kararının kaldırılması için, bir Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporu veya yazısının olmadığını, 09 Haziran tarihinde MASAK açıkladı. Bu durumda, olmayan MASAK raporu üzerinden, bunu gerekçe göstererek mahkeme tedbir kararını 06 Kasım 2020’de nasıl kaldırdı? Bugün Adalet Bakan Yardımcısı olan, dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili, Sezgin Baran Korkmaz’ın mal varlığı üzerindeki tedbir kararının ivedilikle kaldırılmasını neye istinaden talep etti? Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK), tüm bu şaibeli iş ve işlemler için ne yapmaktadır? Bu konularda, HSK’da yürütülen bir inceleme var mıdır?” diye konuştu.

YA GÖREVDEN AYRILMALI YA DA GÖREVDEN ALINMALI

Öztrak, “Yurtdışına kaçan bu şahsın, İçişleri Bakanlığı’na davet edildiği, kaçmadan önce basında yazılıp çiziliyor. İçişleri Bakanlığı’ndaki bu görüşmelerin ardından ilgili şahsın, hemen ertesi gün yurtdışına kaçtığı da biliniyor. Sezgin Baran Korkmaz, yurtdışına nasıl kaçtı? Bu kaçışa, kimler göz yumdu? Bunların mutlaka aydınlatılması gerekir. Meclis’te de siyasete bulaşan bu ağır şaibeleri kaldırabilmek, temizlemek için, vakit geçirmeden bir Araştırma Komisyonu mutlaka kurulmalıdır. İçişleri Bakanı 10 bin dolar alan siyasetçiden başlayarak, tüm bu iddialarla ilgili TBMM’de hesap vermelidir. Soruşturmanın selameti bakımından da, bundan önceki soruşturmalarda, bakan soruşturmalarında olduğu gibi, İçişleri Bakanı, görevinden ayrılmalı veya ayrılmıyorsa da görevinden alınmalıdır.” dedi.
Editör : Tuğberk Erdem
340 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu