Metruk Yapıların Yıkımı Zaman Alıyor!
reklam
16 Temmuz 2021
Metruk Yapıların Yıkımı Zaman Alıyor!

Metruk Yapıların Yıkımı Zaman Alıyor!

Metruk yapılar konusunda gelen şikâyet ve taleplerin her geçen gün artış gösterdiğini söyleyen Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, sit alanında kalan metruk yapıların yıkımı konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Çorlu’daki Cemaliye Mahallesi, Hıdırağa Mahallesi, Hatip Mahallesi ve Silahtarağa Mahallesi’nin, koruma amaçlı imar planı uygulanan en eski ve tarihi sit alanlarının bulunduğu yerleşim yerleri olduğunu belirten Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, “Bu mahallelerde belediyemizce yapılan kontrollerde belirlenen ve kimliği belirsiz kişilerce kullanıldığı tespit edilen metruk haldeki terk edilmiş yapıların, 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 39’uncu Maddesi’ne istinaden işlemleri sürekli olarak yapılmaktadır. Ancak yapıların sit alanı içinde kalması nedeniyle T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nden gerekli izinlerin alınmasında ve yapı sahiplerinin adres kayıtlarına ulaşılmasında zaman zaman güçlükler yaşanmakta ve bu sebeple işlemlerin sonuçlandırılması da zaman almaktadır.

Hâl böyle olunca, bu bölgedeki yapıların prosedüre uygun olarak işlemleri tamamlanmadan yıkılması durumunda, ilgili kurul tarafından yasa gereği ağır yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu yüzden belediyemiz, bu bölgedeki yapıların yıkımı konusunda çok hassas davranmaktadır. Ayrıca yıkım sırasında mutlaka Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nden görevli bir personelin bulunması da yasal bir zorunluluktur. Öte yandan, yasa kapsamında dijital ortamda yıkım konusundaki duyurunun 30 gün süreyle yayınlanması zorunluluğu, sürecin daha da uzamasına neden olmaktadır.

Kanuni zorunluluklar nedeniyle süreçlerin uzamadan tamamlanması adına, yoğun çaba sarf ediyoruz. Biz Çorlu Belediyesi olarak vatandaşlarımıza zarar verebilecek her türlü oluşumun önüne geçebilmek için metruk yapıların yıkılması konusunda her zaman yoğun çaba sarf ettik ve etmeye devam ediyoruz. Gençlerimizi zararlı alışkanlıklardan uzak tutabilmek için dün olduğu gibi bundan böyle de çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz, tespiti yapılan ve işlemleri tamamlanan metruk yapıların yıkımını zaman kaybetmeden gerçekleştiriyor. Bugüne kadar 11 yapının yıkımını gerçekleştirdik. Tespit edilen ve işlemleri tamamlanan metruk yapıların yıkımına devam edeceğiz.” dedi.

Editör : Tuğberk Erdem
166 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu