Gündoğdu: "Et Yemek AKP’liye, Dert Yemek Emekliye Kaldı!"
reklam
12 Aralık 2021
Gündoğdu:

Gündoğdu: "Et Yemek AKP’liye, Dert Yemek Emekliye Kaldı!"

AK Parti İktidarı’nın, kapıya dayanan kara kış öncesinde milyonlarca emekli, işsiz ve esnafı korumasız bıraktığını ileri süren CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, kurulacak Kara Kış Fonu’ndan ivedi olarak destek verilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, ülkede yaşanan “Son Ekonomik Gelişmeler” hakkında açıklamalarda bulundu. TBMM Genel Kurulu’nda, CHP Grubu adına söz alan Gündoğdu, “Ekonomide yaşanan sorunların bazı teknik düzenlemelerle çözüleceğini düşünmek, temel sorunları görmezden gelmektir. İflaslarla, icralarla milletin başına sardığınız ekonomik dar boğaza elektronik ortamlarda çözüm bulunacağını sanmak ise, tam bir çaresizliktir. Asıl sorun; icra dairelerindeki iş yoğunluğunun neden kaynaklandığıdır, yapısal tedbirlerin neden yirmi yıldır alınmadığıdır. AKP’nin ‘halka cefa, yandaşa sefa’ sunan ekonomik modeli sayesinde üretimden uzaklaşılmış, dışa bağımlı hâle gelinmiş, kamu kaynakları yok pahasına yandaşa aktarılmış, ekonomide ortak akıldan uzaklaşılmış, kurumların içi boşaltılmış. Sadece tabelası kalmış eski Ekonomi Bakanı’nın deyişiyle ‘At izi, it izine karışmış.’” dedi.

BU NE PERHİZ, BU NE LAHANA TURŞUSU

Gündoğdu, “Tablo gerçekten zifiri karanlık… TÜİK’e göre enflasyon yüzde 19,9, vatandaşın yaşadığı enflasyon yüzde 50’lerin üzerine çıkmış, aralıksız zam sağanağı ise devam ediyor. İşsizliğin, yüzde 30’lara fırladığı günleri yaşıyoruz. UYAP verilerine göre bu yıl Ocak-Kasım arası icra iflas dairelerine toplam 6 milyon 328 bin yeni dosya gelmiş. Geçen yılın aynı dönemine göre artış, 1 milyon 163 bine çıkmış. Vatandaşlarımızın bankalara, finansman şirketlerine, TOKİ ve varlık yönetim şirketlerine olan toplam borcu, 1 trilyon 24 milyar liraya ulaşmış. Anne babalar, çocuklarına harçlık veremez hâle gelmiş. Ekonomik bunalım sosyal patlamaları, intiharları tetiklemeye başlamış. Yirmi yıllık AKP yönetiminin sonunda; et yemek AKP’liye, dert yemek emekliye kalmış. Sefa sürmek AKP’liye, cefa çekmek emekliye, işçiye kalmış. Lüks araçta pudra çekmek AKP’liye, sabır çekmek yine fakire, yoksula kalmış. Ejder meyvesi AKP’liye, kuru ekmek ise emekliye reva görülmüş. Bir gün uyanıyoruz, bakıyoruz Sayın Erdoğan, ‘Merkez Bankası Başkanı’nı görevden aldık, çünkü laf dinlemiyordu.’ diyor. E bir bakıyoruz, alkışlıyorsunuz. Ertesi gün kalkıyoruz yine Sayın Erdoğan ‘Merkez Bankası bağımsız değil mi? Bırakın, bağımsız olarak karar versin.’ diyor. E bakıyoruz, yine alkışlıyorsunuz. E sormak lazım: Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu!” diye konuştu.

DOLU GİBİ ZAMLAR YAĞIYOR

Yaptığı konuşmayı sürdüren Gündoğdu, “Yılbaşında 7,36 olan dolar, 12 lirayı geçti. Millî paramızdaki değer kaybı, on bir ayda tam yüzde 65’e ulaştı. Döviz kurlarındaki yükseliş nedeniyle tüm mal ve ürünlere yağmur gibi değil, dolu gibi zamlar yağıyor. Ne yazık ki geliyor ve gelmeye de devam edecek. Sözde yerli ve Millî Hükûmet’e baktığımızda, ışık hızıyla ülkemizi yabancı para sahipleri için ucuz, kelepir bir ülke hâline getiriyor. Ülkemizin sanayi kuruluşları, turizm ve üretim tesisleri, taşınır, taşınmaz varlıkları yabancılar tarafından yok pahasına fiyatlara kapışılacak, âdeta yağmalanacak, daha sonra da varlıklarımızın yabancılara geçmesi ulusal ekonomide kontrolün kaybedilmesine de maalesef neden olacaktır. Ekonominin kitabını yazanların milletin defterini dürdüğü, bugünümüzü karanlığa gömdüğü yetmedi; çocuklarımızı, torunlarımızı ekonomik esarete sürüklüyorlar. Yirmi yıl önce millete refahı vadedenler, şimdi sevap vadeder hâle geldiler.” dedi.

KARA KIŞ FONU, BİR AN ÖNCE KURULMALI

Gündoğdu, “AKP, kış öncesinde milletimizi iyice korumasız bırakmıştır. Hiç vakit geçirilmeden kurulacak Kara Kış Fonu’ndan yaklaşık 10 milyon emeklimize, 8 milyon işsizimize, ayakta durmaya çalışan 2 milyon esnafımıza ivedi olarak kış desteği verilmelidir. Kriz, ekonomik olmaktan çıkmıştır. Temel sorun; yönetim krizidir, tek adam krizidir, hukuksuzluk krizidir, siyasi krizdir. Krizin çözümü ise görevde kaldıkça vatandaşını her saat, her dakika fakirleştirenlerin hesap vereceği sandıktır. ‘Erken seçim’ demiyoruz, ‘hemen seçim’ diyoruz.” diye konuştu.

Editör : Tuğberk Erdem
363 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu