MSC Samar, Tekirdağ Asyaport Limanı’na Yük Getirdi
reklam
12 Aralık 2021
MSC Samar, Tekirdağ Asyaport Limanı’na Yük Getirdi

MSC Samar, Tekirdağ Asyaport Limanı’na Yük Getirdi

Dünyanın en büyük konteyner gemilerinden biri olan Panama bandıralı “MSC Samar”, Asyaport Limanı’na yanaştı. Mısır’dan yola çıkan MSC Samar’ın Asyaport Limanı’na yaklaşmasının ardından, gemideki konteynerlerin elleçlemesi yapıldı.

Mısır’ın Port Said Limanı’ndan yola çıkan; 400 metre uzunluğunda, 62 metre genişliğinde ve 232 bin 618 groston ağırlığındaki MSC Samar, Asyaport Limanı’na yanaştı.

SADECE ASYAPORT’A YANAŞABİLİYOR

Konuya ilişkin olarak basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Asyaport Liman A.Ş. Planlama Müdürü Gökmen Azaklı, MSC Samar’ın Türkiye’ye gelen en büyük konteyner gemisi olma özelliğini taşıdığını söyledi. Azaklı, “MSC Samar, Avrupa limanlarındaki sıkışıklıktan dolayı Asyaport’a yanaştı. Bu gemi, ülkemizde sadece Asyaport’a yanaşabiliyor. Çünkü bu büyüklükteki gemiler, sadece limanımızda elleçlenebiliyor. MSC Samar, 3 bin 82 konteyner tahliyesi yapıldıktan sonra limanımızdan ayrılacak. Bizim için son derece gurur verici bir olay. Bu tür büyük gemiler, uğrak yaptıkları ülkelerin ekonomisini ve denizcilik sektöründeki önemini ortaya koyarlar. 18 metre derinlik ve 2010 metre rıhtım uzunluğuna sahip Asyaport, dünyanın en büyük gemilerinden MSC Samar gemisini ağırladı. 400 metre uzunluğu ve 62 metre genişliği ile 4 futbol sahasına eşit; Paris’teki Eiffel Kulesi’nden yaklaşık 100 metre daha uzun olan 24 bin TEU taşıma kapasiteli MSC Samar, Türkiye’ye gelen en büyük konteyner gemisi olma özelliğini taşıyor.” dedi.

DUYULAN GÜVENİ ORTAYA KOYDUK

MSC’nin ülkemize ve Asyaport’a olan güvenini bir kez daha ortaya koyduğunu dile getiren MSC Türkiye Genel Müdürü Barış Dilek ise, “Türkiye’nin dış ticarette kırdığı rekorlar, artan potansiyeli ve dünya limanlarının çok azında erişilebilen Asyaport’un yüksek operasyon performansı, MSC’nin 24 bin TEU kapasiteli gemilerini limanımıza göndermesinde etkili oldu. MSC’nin ‘MSC Gülsün’ sınıfı en büyük gemilerini göndermesiyle ithalat ve ihracatçılarımız, yer ve ekipman sıkıntısı yaşamadan ürünlerinin ithalat ve ihracatlarını gerçekleştirebilecekler.” diye konuştu.

DEVASA BİR KAPASİTEYE SAHİP

Taşınan konteyner başına en düşük karbon ayak izine sahip olmasıyla da dikkat çeken “MSC Gülsün” sınıfı gemiler, diğer gemilere oranla her taşıma için yüzde 48 daha verimli karbondioksit salınımı sunuyor. “MSC Gülsün” sınıfı gemiler, tek seferde; bin 358 kargo uçağı, 2,5 km uzunluğundaki 44 uzun treni ya da 14 bin 72 kamyonun taşıyabildiği 47 bin 512 arabayı, 2 milyon 940 bin çamaşır makinesi veya 386 milyon çift ayakkabıyı taşıyabilme kapasitesine sahip.
Editör : Tuğberk Erdem
314 Okunma
MSC Samar, Tekirdağ Asyaport Limanı’na Yük Getirdi
MSC Samar, Tekirdağ Asyaport Limanı’na Yük Getirdi
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu