Önerler Mahallesi'ndeki Arsa Simsarlığına Dikkat Edin!
reklam
05 Şubat 2019
Önerler Mahallesi'ndeki Arsa Simsarlığına Dikkat Edin!

Önerler Mahallesi'ndeki Arsa Simsarlığına Dikkat Edin!

Arsa simsarlarına karşı vatandaşları uyaran Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, Çorlu Belediyesi'ne iletilen şikayetler sonrasında detaylı açıklamalarda bulundu.

Arsa simsarlarına karşı vatandaşlara uyarılarda bulunan Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan “Son günlerde kamuoyunda gündeme gelen ilçemiz Önerler Mahallesi 2347 ve 2348 no’lu parsellerde yapılan ‘Hisseli Satışlar’ ile ilgili Çorlu Belediyesi’ne yapılan şikâyetler hakkında açıklama ve bilgilendirme zorunluluğu doğmuştur.” dedi.

Çorlu dışından gelen arsa simsarlarının halen vatandaşları gerçek dışı bilgilerle kandırmaya devam ettiklerini belirten Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, Çorlu Belediyesi’nde belirtilen bölgelerdeki parsellerde böyle bir uygulamanın söz konusu dahi olmadığını söyledi.

İlçemiz Önerler Mahallesi 2347 ve 2348 no’lu parselde yapılan hisseli satışlar ile ilgili yapılan incelemelerde söz konusu parsellerin 1/5.000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı bulunmadığını, 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında söz konusu taşınmazların “Tarımsal Alan” olarak belirlendiğini belirten Başkan Yardımcısı Çolpan açıklamasında “Gündemde olan satış işlemlerinde 250-300 metrekare tarla hisselerinin konut amaçlı imarlı arsa niteliğinde ve parselasyon işlemlerinin tamamlandığı belirtilmektedir. Vatandaşlarımızın bu tür satışlara karşı daha duyarlı olmaları ve mağduriyete uğramamaları için satış vaadi ve sözleşmesi yapmadan önce mutlaka Çorlu Belediyesi’ne başvuru yapıp yasal ve doğru bilgileri belediyeden almaları gerekmektedir. Bahse konu tarla 1/25.000 ölçekli çevre düzeni planında tarım alanında kalmasından dolayı konuta açılacak alanlar arasında yer almamaktadır. Bu tarlada tarım ve hayvancılık amaçlı yapılar dışında konut amaçlı yapı yapılması mümkün bulunmamaktadır. Yürürlükteki plan ve mevzuatlara göre bahse konu tarlanın bulunduğu alanda konut amaçlı uygulama imar planı yapılması mümkün değildir. Bu sebeple bahse konu tarladaki hissedarların her biri kendine ait müstakil yapı yapamayacaklarını bilmeleri gerekmekle birlikte mağduriyet yaşamamaları için bu tür satışlara ilgi duymamaları tavsiye edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadelerine yer verdi.
Editör : Tuğberk Erdem
193 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu