Başkan Yurdseven: “Engelsiz Bir Türkiye İstiyoruz!”
reklam
14 Mayıs 2019
Başkan Yurdseven: “Engelsiz Bir Türkiye İstiyoruz!”

Başkan Yurdseven: “Engelsiz Bir Türkiye İstiyoruz!”

Türkiye Sakatlar Derneği Çorlu Şubesi, Engelliler Haftası sebebiyle basın açıklaması yaptı. Atatürk Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasında seslerini yükselten engelliler, engellerin kaldırılması konusunda duyarlı olunması çağrısında bulundular.

Türkiye Sakatlar Derneği Çorlu Şubesi, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası sebebi ile etkinlik düzenledi. Çorlu Atatürk Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başlayan etkinlik programı, saygı duruşunda bulunulmasına müteakiben okunan İstiklal Marşı’mız ile devam etti.

YETKİLİLERDEN ÇÖZÜM BEKLİYORUZ

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı, Sakatlar Derneği Çorlu Şube Başkanı Canan Naciye Yurdseven gerçekleştirdi. Türkiye Sakatlar Derneği Genel Merkez Başkanı Şükrü Boyraz’ın imzasını taşıyan basın bildirisini okuyan Yurdseven, “Ülkemiz zorlu bir dönemden geçiyor. Engelliler bir yandan yeni haklar ya da olanaklar kazanırken, diğer yandan da yeni sorunlarla veya uygulamada karşılaşılan sorunlarla yüz yüze bırakılıyorlar. Engelliler Haftası başlarken, engellilerin içinde bulunduğu sorunları kamuoyu ile paylaşmak ve yetkililerden çözüm bulmalarını istiyoruz.” dedi.

ENGELLİLER HER KONUDA UNUTULDU

Konuşmasına devam eden Yurdseven, “2005 yılında yürürlüğe giren 5378 Sayılı Yasa’ya göre kamuya açık alan, bina ve ulaşım araçlarının başta engelliler olmak üzere herkes için erişilebilir olmasının sağlanması gerekiyordu. Konulan sürelere uyulmadı, defalarca süre ertelemesi yapıldı. Ve artık yasanın gereklerinin yerine getirilmesi neredeyse unutuldu. Çeşitli defalar ilan edilen istihdam seferberliklerine rağmen, engellilerin hem özel sektörde hem de kamuda en azından Yasa ile konulmuş kotalar oranında istihdam edilmesi gerekiyordu. Engelliler, istihdam konusunda da unutuldu. Yükümlülüklerini yerine getirmeyenler hakkında cezai işlem yapılmadı. Oysa SGK verileri üzerinden bile bunun kontrolünü yapmak mümkündü. İstihdam edilen engelliler de ne yazık ki yine raporlarına, bilgi ve becerilerine göre çalıştırılmadı. İşyerlerinde ayrımcılığa maruz kalmalarına zemin hazırlandı. Engellilerin haklarından yararlanmaları için gerekli olan sağlık kurulu raporlarına ilişkin yapılan mevzuat değişiklikleri, her seferinde daha fazla engellinin eğitim ve istihdam başta olmak üzere haklarından mahrum olmasına neden oldu. Kanun Hükmünde Kararname ile taşeron işçilerinin kadroya geçirilmesinde engellilerin zorunlu emekliliğe sevk edilmesi, zaten geçinme güçlüğü içinde olan engellileri çok düşük emekli ücretlerine mahkûm etti. Defalarca talep etmemize rağmen Evde Bakım Yardımı Mevzuatı değiştirilmedi. Toplam gelir üzerinden yapılan hesaplarla, binlerce aile evde bakmakta oldukları engelli bireylerine yardım alamaz oldu. Başkalarının yardımına muhtaç duruma düşürüldü.” diye konuştu.

YETERLİ DESTEĞİ ALAMIYORUZ

Yurdseven, “Sürekli değiştirilen sağlık uygulama tebliğleri ile engellilerin kullanmak zorunda olduğu ortez, protez, yardımcı araçlar ve tedavileri için gerekli ilaçlar ya kapsam dışı bırakıldı ya da Kurum tarafından karşılanan tutarları indirildi. Çoğunluğu açlık düzeyinde bile gelir sahibi olmayan engelliler, günlük yaşamlarını ve tedavilerini sürdürecek desteği alamaz hale geldiler. Sizlere, bu konu ile alakalı birkaç örnek verelim. Kullanım süresi 5 yıl olan bir tekerlekli sandalyenin piyasa fiyatı 3 bin TL olup, SGK’nın karşıladığı tutar 500 TL’dir. Kullanım süresi 10 yıl olan bir akülü tekerlekli sandalyenin piyasa fiyatı 10 bin TL iken, SGK bunun yalnızca 2 bin 500 TL’sini karşılamaktadır. Çocuk felci geçirenler başta olmak üzere engellilerin kullandığı ve piyasa değeri en düşük 5 bin TL olan yürüme cihazı için en çok bin 200 TL verilmektedir. Doktor raporuna göre farklı yapılardaki işitme cihazlarının en düşük fiyatı bin TL’den başlamaktadır. Fakat SGK bu cihazlar için en fazla 500 TL ödemektedir. Epilepsi ve kas hastalarının kullandığı birçok ilaçtan fark bedeli alınmakta, birçoğu da SGK tarafından hiç karşılanmamaktadır. Eğer bu sandalye veya cihazları alan engelli çalışıyorsa; ödeyeceği farkın yanı sıra ayrıca yüzde 20, emekli ise yüzde 10 SGK kesintisi yapılmaktadır. Toplu ulaşım araçlarını kullanma olanağı olamadığı için engelliler özel araç almak zorunda kalıyorlar. Ancak burada da getirilen kısıtlamalar, birçok engelliyi zor durumda bırakıyor. Motor hacmi ve KDV gibi sorunlar çözülmek yerine daha da zorlaştırılarak, engellilere bu yol da kapatılmaktadır. Bütün bu sıraladıklarımız, yaşanmakta olan sorunlarımızın sadece küçük bir örneğidir.” dedi.

DUYARLI OLUN ÇAĞRISI

Konuşmasının son bölümünde, ‘sahte rapor düzenlenmesi’ konusuna da dikkat çeken Yurdseven, “Son dönemlerde çoğu yerde sağlık kurulu raporları üzerinde oyunlar oynandığını, kimilerinin yüksek paralar karşılığında engelli olmayanlara raporlar temin edildiğini ve bu yolla emekli olanların bile bulunduğunu duydukça, en çok bizler kahroluyoruz. Bu rüşvetçiler ve fırsatçılar yüzünden mağdur olanlar, yine biz engelliler oluyoruz. Toplumun, hükümetin, yerel yönetimlerin bizleri eşit vatandaşlar olarak görmelerini ve herkes kadar haklarımızdan eşit biçimde yararlanmaktan başka talebimiz yoktur. Sadece Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde onaylanarak yürürlüğe girmiş olan Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’ndeki basit kurallara uyulsa, örneğin Evrensel Tasarı İlkesi’ne, önümüzdeki engellerin bir bölümünün kalkacağı görülecektir. Yine Dünya Sağlık Örgütü’nün kurallarına uygun sağlık raporları verilse, birçok engelli haklarından yararlanabilecektir. Bu düşüncelerle, Engelliler Haftası’nda tüm topluma engellerin kaldırılması için duyarlı olmaları çağrısında bulunuyoruz.” diye konuştu.

Etkinlikte, engelli anneleri de söz aldı. Yaşadıkları sıkıntıları ve geçirdikleri zorlu süreçleri paylaşan engelli anneleri, vatandaşlara duygu dolu anlar yaşattı. Ayrıca engelli vatandaşlar tarafından sahnelenen halk oyunları gösterisi de büyük beğeni topladı.
Editör : Tuğberk Erdem
453 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu