Şüpheli Görülen Ispanak Numuneleri, İstanbul’a Gönderildi
reklam
22 Kasım 2019
Şüpheli Görülen Ispanak Numuneleri, İstanbul’a Gönderildi

Şüpheli Görülen Ispanak Numuneleri, İstanbul’a Gönderildi

İstanbul’dan sonra Tekirdağ’da da yaşanan ıspanak zehirlenmeleri, halkı paniğe sevk etti. Konuya ilişkin yazılı basın açıklaması yapan Tekirdağ Valiliği, 40 kişinin zehirlendiği tespit edilen ıspanak numunelerinin İstanbul'a gönderildiğini açıkladı.

Tekirdağ Valiliği tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında, “İlimiz Çerkezköy İlçesi’nde faaliyet gösteren, 50 çalışanı olan bir işletmede 02 Kasım 2019 tarihinde işletmenin yemekhanesinde yedikleri yemeklerden dolayı rahatsızlanan 27 çalışan, gıda zehirlenmesi teşhisi ile Çerkezköy ve Çorlu Devlet Hastanelerinde tedavi altına alınmışlardır. Ayakta tedavi edilen hastalar, hemen taburcu edilmiştir. Çerkezköy İlçe Sağlık Müdürlüğü kontrol görevlileri tarafından 02 Kasım 2019 tarih ve 16.30 saatinde olay mahalline intikal edilmiştir. Şikâyete konu işletmede 04.11.2019 tarihinde izlenebilirlik denetimi yapılmış olup, ıspanakların Çerkezköy’deki bir işletmeden tedarik edilmiş olduğu tespit edilmiştir. İlgili işletmede yapılan denetimde alınan ıspanak numuneleri, analizleri yapılmak üzere İstanbul Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü’ne gönderilmiştir. Ayrıca benzer şikâyetleri olan Çerkezköy ilçemizde 3 kişi, Çorlu’da 1 kişi, Saray’da 5 kişi, Süleymanpaşa’da 4 kişi gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye müracaat etmiştir.

Tekirdağ genelinde toplam 40 kişi gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastanelerimize başvurmuştur. Herhangi bir hayati tehlikesi olmayan 40 hastamızdan 39’u tedavilerinin ardından taburcu edilmiş olup, 1 hastamızın tedavisi devam etmektedir. İl Sağlık Müdürlüğü’müz tarafından başlatılan incelemede, benzer şikâyetleri olan hastalarımızın ortak noktalarının ıspanak yemeleri olmasından dolayı bu alana yoğunlaşılmıştır. İl Tarım Müdürlüğü ekiplerince numune alınmış ancak tetkikler henüz sonuçlanmamıştır. Dolayısıyla hastalarımızın şikâyetlerinin kesin nedeni, tetkikler sonuçlandığında belirlenmiş olacaktır. İl Sağlık ve İl Tarım Müdürlüklerimiz olayı titizlikle takip etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadelerine yer verildi.

Editör : Tuğberk Erdem
201 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu