Rus Seyahat Acentelerine, Tanıtım Turu Düzenlendi
reklam
06 Ocak 2020
Rus Seyahat Acentelerine, Tanıtım Turu Düzenlendi

Rus Seyahat Acentelerine, Tanıtım Turu Düzenlendi

TRAKYAKA tarafından yürütülen Kırklareli Turizmini Geliştirme Projesi çerçevesinde yapılan uluslararası tanıtım çalışmaları kapsamında, Rusya ve BDT’den ülkemize konuk olarak gelen turizm acenteleri ve turizm basını için tanıtım turu gerçekleştirildi

Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) tarafından yürütülen ve Kırklareli’ni başlı başına bir destinasyon haline getirme çabalarının bir parçası olan Kırklareli Turizmi’ni Geliştirme Projesi, meyvelerini veriyor. Proje kapsamında İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Ortadoğu ve Balkan Ülkeleri’nden gelen turizm acentelerinden sonra, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Ülkeleri (Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tataristan, Azerbaycan) pazarına da bir tanıtım turu gerçekleştirildi. Toplam 18 acente, basın mensupları ve Rusya’nın TURSAB’ı olan Vestnik Ator’dan bir temsilcinin de yer aldığı konuk heyet, Kırklareli merkezi ve ilçelerinde temaslarda bulundu. Ziyaret programı kapsamında Kırklareli merkezde ve Lüleburgaz’da bulunan bağları ziyaret eden turizmciler, kent merkezindeki Yayla Mahallesi’ni, müzeleri ve otelleri gezdiler. Tarihi bir konakta verilen akşam yemeği ve müzik dinletisinin ardından program sona erdi.

Trakya Kalkınma Ajansı’nın davetiyle gerçekleştirilen organizasyon ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin, “Yaklaşık 3 yıldır bu proje üzerinde çalışıyoruz. Rotalarıyla, altyapısıyla, turizme sevdalı insanlarıyla Kırklareli mutlaka bir turizm destinasyonu haline gelecek. Dünya’nın en fazla yabancı turist alan 6’ncı ülkesi olan Türkiye’ye, her yıl Rusya’dan ve BDT Ülkeleri’nden 6 milyon kişi geliyor. Rusya’nın ve BDT Ülkeleri’nin tatil tercihleri arasında Türkiye, 1’inci sırada yer alıyor. Fakat tüm bu bilinirlilik ve ilgiye rağmen Rusya ve BDT Ülkeleri’nin turizm pazarından, Antalya harici Türkiye’nin diğer bölgeleri hak ettiği payı alamıyor. Bu durumu değiştirmek isteyen Rusya’nın en büyük tur operatörü NTK Intourist de, Rusya ve BDT Ülkeleri’nin 6 ayrı şehrinden 01 Kasım-31 Mart tarihleri arasında İstanbul’a charter seferler koydu. İstanbul ve bölge turizmi için de bir ilk olacak olan charter seferler ile Rus turistler, Türkiye’nin farklı bölgelerini keşfetme imkanı bulacaklar. Kırklareli olarak bizler de gerek kış aylarında charter seferler ile İstanbul’a gelen, gerekse yılın her döneminde tatillerini Türkiye’de geçirmek isteyen gastronomi ve kültür turizmi meraklısı Rusları ilimize çekmek için girişimlerde bulunduk. Kırklareli’nin güzellikleri; kültüre, doğaya ve gastronomiye düşkün Rus turistlerin de çok ilgisini çekecek niteliktedir. Bu sebepten Trakya Kalkınma Ajansı 2019 Yılı Haziran ayında, içinde NTK Intourist firmasının İstanbul Partneri İstantour’un da olduğu bir kısım acenteleri, Kırklareli’ne info geziye davet etti. Kırklareli Turizmini Geliştirme Projesi Intourist’e aktarıldı ve Rusların projeksiyonları bölgeye çekildi. Karşılıklı yapılan 3 aylık çalışma neticesinde ‘Günübirlik Kırklareli’ tur programı oluşturuldu. Kırklareli aynı zamanda bölgeye yapılacak diğer turlarda da başlangıç konumunda olacak şekilde Marmara Tur Programları da dizayn edildi. Bu sayede Rusya ve Türki Cumhuriyetler’de 7 bin 800 alt acentesi bulunan Rusya’nın en eski ve en büyük tur operatörü, İstanbul’a getireceği Rus turistleri günübirlik turlar ile Kırklareli’ne taşıyacak.” dedi.

Şahin, “Intourist firması da ocak ayında ilimize 45 turizm seyahat acentesi getirmeden önce Rusya’nın en önemli turizm haber kuruluşlarını Kırklareli’ye getirmeye karar verdi. 20 Aralık Cuma günü Kırklareli’nde ağırladığımız basın mensuplarının içinde ATOR, Interfax Haber Ajansı, Moskovskiy Komsomolets, Tourprom, Tourdom, Kommersant gibi hem Rusya ana akım medyasının hem de turizm basının büyük isimleri bulunuyor. Uzun süredir Kırklareli turizmi için altyapı çalışmaları yapılmakta idi, 2 yıldır da önce iç turizmden başlayarak seyahat acenteleri ağırlanmaya başlandı. Rusya’nın en büyük seyahat acentesinin programlarına Kırklareli’yi alması, bu sürecin bir meyvesi. Umarım bu süreci il olarak verimli bir şekilde geçirir ve Kırklareli’nin dünya turizm pastasından hak ettiği payı almasını sağlarız. NTK Intourist firması ve Trakya Kalkınma Ajansı ocak ayı içerisinde de tur programlarının tanıtımı için 45 seyahat acentesini Kırklareli’ne getirmeyi planlıyor. Bu organizasyonun gerçekleşmesine verdikleri katkılardan dolayı NTK Intourist’in İstanbul Partneri İstantour ve Global Branding firmalarına teşekkür ederiz.” diye konuştu.
Editör : Tuğberk Erdem
265 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu