MBB Bilim ve Teknik Kurulu, 21 İsimden Oluştu
reklam
06 Temmuz 2021
MBB Bilim ve Teknik Kurulu, 21 İsimden Oluştu

MBB Bilim ve Teknik Kurulu, 21 İsimden Oluştu

Marmara Denizi’ni tehdit eden müsilajdan temizlemek için oluşturulan 22 maddelik “Marmara Denizi Eylem Planı” kapsamında, MBB bünyesinde Bilim ve Teknik Kurulu oluşturuldu. Kurulun başkanlığını, TÜBİTAK’tan Prof. Dr. Hasan Mandal yapacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; 06 Haziran 2021 tarihinde Kocaeli, İstanbul, Balıkesir, Bursa, Tekirdağ, Yalova valileri ve belediye başkanlarının katıldığı Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Toplantısı’nın ardından, Marmara Denizi’ni müsilajdan temizlemek amacıyla oluşturulan 22 maddelik eylem planını açıklamıştı. Eylem Planı’nın ilk maddesinde; “Marmara Bölgesi’nde kirliliğin azaltılması ve izleme çalışmalarının yürütülmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ilgili kurum ve kuruluşlar, üniversiteler, sanayi odaları ve STK’lardan müteşekkil koordinasyon kurulu, Marmara Belediyeler Birliği (MBB) bünyesinde ise Bilim ve Teknik Kurulu” oluşturulacağı belirtilmişti. Bu kapsamda oluşturulan Bilim ve Teknik Kurulu’nda yer alan isimler açıklandı. Marmara Bölgesi’ndeki kirliliğin azaltılması ve izleme çalışmalarının yürütülmesi amacıyla oluşturulan kurulun başkanlığını Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)’ndan Prof. Dr. Hasan Mandal üstlenirken, üyeler arasında Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi gibi üniversitelerden akademisyenler bulunuyor.

DENİZ TEMİZLİĞİ SEFERBERLİĞİ BAŞLADI

Bilim ve Teknik Kurulu’nda yer alan 21 isim, MBB ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın tarafından açıklandı. Büyükakın, “Marmara Bölgesi’nin ortak problemlerine yönelik çözümler geliştirmek, bölgesel ölçekte araştırmalar yaparak politika önerileri oluşturmak ve birlikte hareket etmek, Marmara Belediyeler Birliği’nin kuruluş misyonu. Bu misyon ışığında Marmara Denizi’ni tehdit eden müsilaj problemiyle mücadele için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mız ile birlikte çalışmalarımıza başladık. Katılımcı bir yaklaşımla 06 Haziran’da bir koordinasyon toplantısı gerçekleştirdik. Bu sorun ortak akılla ve birlikte hareket ederek çözülebilecek bir sorun. ‘Marmara Hepimizin’ diyerek Türkiye’nin en büyük deniz temizliği seferberliğini başlattık.” diye konuştu.

21 BİLİM İNSANI BİR ARAYA GELDİ

Tonlarca deniz salyasının Marmara Denizi’nden uzaklaştırıldığını ifade eden Büyükakın, “Müsilaj seferberliğimizi bilimin ve teknolojinin tüm imkânlarını kullanarak yürütmeye devam ediyoruz. Dün de oksijenin daha derinlere inmesine ve deniz canlılarının rahat solunum yapmasına yardımcı olacak cihazları Sayın Bakanımız Murat Kurum ile Marmara Denizi'mize bıraktık. Marmara Denizi'ni müsilajdan temizlemek için oluşturulan 22 maddelik Marmara Denizi Eylem Planı’nın ilk maddesinde Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde bir bilim ve teknik kurulu oluşturulacağını ilan etmiştik. Bu kurul, Marmara Bölgesi’nde kirliliğin azaltılması ve izleme çalışmalarının yürütülmesi amacıyla kuruldu. Aynı zamanda bu kurul Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kurulan Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Kurulu çalışmalarına bilimsel olarak tavsiyelerde bulunacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının görüşleri ve TÜBİTAK ile işbirliği içerisinde MBB bünyesinde oluşturulan kurulda 21 değerli bilim insanı bir araya geldi.” dedi.

OLUŞTURULAN KURULDA KİMLER VAR?

Prof. Dr. Hasan Mandal (Kurul Başkanı), Doç. Dr. Ahsen Yüksek, Prof. Dr. Ayşen Erdinçler, Prof. Dr. Barış Salihoğlu, Prof. Dr. Bülent Keskinler, Doç. Dr. Çolpan Polat Beken, Prof. Dr. Funda Yercan, Prof. Dr. Güçlü İnsel, Prof. Dr. Güleda Engin, Prof. Dr. Gülşen Altuğ, Prof. Dr. İzzet Öztürk, Prof. Dr. Melek İşinibilir Okyar, Prof. Dr. Melike Gürel, Prof. Dr. Mete Yılmaz, Prof. Dr. Mustafa Sarı, Prof. Dr. Nuray Çağlar, Prof. Dr. Nüket Sivri, Prof. Dr. Saadet Karakulak, Prof. Dr. Sevil Veli, Dr. Osman Okur ve Dr. Selma Ayaz.

OLUŞTURULAN KURUL NELERE ODAKLANACAK?

Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Kurulu çalışmalarına bilimsel olarak tavsiyelerde bulunmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın görüşleri ve TÜBİTAK ile işbirliği içerisinde Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde kurulan Marmara Denizi Eylem Planı Bilim ve Teknik Kurulu başlıca;

-Kentsel ve endüstriyel atıksular, tarımsal aktiviteler, gemilerden kaynaklı riskler ile atmosferik taşınımı da kapsayacak şekilde kirlilik baskısına ve bu baskıların azaltılması için yapılması gereken çalışmalara,

-Marmara Denizi’nin hidrodinamik, hidrobiyolojik şartları ile kimyasal yapısına,

-Müsilaj ve diğer kirlilik unsurlarının temel sektörel etkileri ile sektörlerin deniz kirliliği üzerine etkisine
odaklanacak.
Editör : Tuğberk Erdem
374 Okunma
KÖŞE YAZARLARI
Murat Sevgi

Murat Sevgi

Yılmaz Çivici

Yılmaz Çivici

Nijat Ayvaz

Nijat Ayvaz

Mehmet Ali Esmer

Mehmet Ali Esmer

Atıf Mutlu

Atıf Mutlu